Ogród dla każdego posiadacza domku jednorodzinnego jest swego rodzaju azylem i placem do popisu jeśli chodzi o kreatywność, to tam właśnie staramy się stworzyć miejsce które będzie idealne do odpoczynku spotkań ze znajomymi oraz placem zabaw dla naszych pociech. Przy tworzeniu ogrodu marzeń poza altanami trawnikami także rożnego rodzaju zielenią musimy pamiętać również o takich elementach jak baseny oczka jak i fontanny, właśnie na tej pozycji skupimy się najbardziej: Jaka fontanna do ogrodu będzie najlepsza? Z czego powinna być zrobiona fontanna ? Jak zasilić fontannę?

Jaką fontannę wybrać do ogrodu? 

Pomysły ogrodowe

Przed wybraniem odpowiedniej fontanny należy odpowiedzieć sobie na pytanie w jakim stylu chcemy mieć nasz wymarzony ogród ? Od tego będzie zależeć z jakiego materiału wykonana jest fontanna, sposób opadania wody oraz sam jej wygląd. Istnieje masa różnych pomysłów dekoracji ogrodu jak i ich stylów, ale na szczęście z pomocą przychodzą nam fontanny, których różnorodność pozwalam nam na nadanie wyrazistego charakteru przestrzeni, bądź umożliwia przeplatanie stylów ze sobą.

Ogród Nowoczesny

W ogrodzie nowoczesnym górować będą prostopadłościenne fontanny wykonane np. ze stali lub aluminium w nadając przestrzeni elegancji. Ze względu na swój jasny siwy odcień będą perfekcyjnie komponować się w ogrodach wykorzystujących białe, czarne jak i drewniane elementy wykończenia. Należy pamiętać że w nowoczesnym ogrodzie górują regularne prostopadłościenne elementy dlatego też fontanny typu wodospadów będą wręcz idealnie biorąc pod uwagę prostotę budowy jak i efekt swobodnie opadającej tafli wody.

Ogród Naturalny

Jeśli chodzi o ogród w naturalnym stylu, w którym przeważa roślinność świetnym rozwiązaniem będą fontanny kaskadowe wykonane z materiału imitującego skałę. W prowadzą w naszym ogrodzie elementy naturalizmu poprzez stworzenie za ich pomocą czegoś na kształt małego strumyka przepływającego przez nasz mały kawałek dziczy. Również ciekawym elementem będą fontanny umieszczone w oczkach wodnych tworząc przyjemną bryzę w jego otoczeniu.

Ogród Rustykalny

Styl rustykalny charakteryzuje się typowo wiejskim klimatem w którym dominować będą elementy typowe dla kreacji polskiej wsi nawiązujące do dawnych polskich gospodarstw. W takim ogrodzie odpowiednim rodzajem fontann będą głównie fontanny miedziane bądź przedstawiające różnego rodzaju maszyny bądź zwierzęta. W tego typu ogrodzie możemy pokusić się o wykorzystanie niestandardowych fontann takich jak pies lub traktor. Także świetnie pasować będą kamienne okrągłe fontanny na nóżce.

Kwestia zasilania

W wyborze fontanny do ogrodu ważną sprawą jest sposób zasilania elementu naszego wystroju głównie dlatego że posiadając np. fontannę zasilaną prze baterie słoneczną nie wykorzystujemy prądu z gniazda co daje nam oszczędność energii oraz daje nam pełną swobodę w przenoszeniu fontanny w dowolne miejsce bez zbędnego główkowania jak poprowadzić przewód, aby nie był zbyt widoczny. Natomiast korzystając z zasilania bezpośredniego za pomocą przewodu podłączonego do kontaktu eliminujemy możliwość spadku wydajności naszej pompki w czasie pracy.

Podsumowanie

Istnieje wiele pomysłów na zaprojektowanie ogrodu, przedstawione w tym artykule to tylko kropla w oceanie możliwości pomimo tego, że istnieje masa styli możemy je również ze sobą łączyć, mieszać co potrafi dać nam spektakularny efekt. Fontanny jako elementy wystroju podkreślają często atuty danego stylu jak i również są ciekawym dodatkiem, ze względu na to że po prostu mamy do czynienia z wodą za którą szczególnie przepadają dzieci. Poza częścią wystroju fontanna jest też swego rodzaju atrakcją, komu nie marzy się wypoczywać we własnym ogrodzie w upalny dzień czując delikatną bryzę którą tworzą niektóre modele fontann.

Skupmy się na tym co najważniejsze, czyli jak wybrać fontannę do ogrodu? Wymieniliśmy kilka znaczących elementów, które mają największe znaczenie przy wyborze dekoracji, takie jak materiał wykonania odpowiadający za warstwę kolorystyczną, również stabilność i ciężar fontanny. Kolejnym kryterium jest oczywiście kształt konstrukcji i jego dopasowanie do otoczenia, zadanie sobie pytania czy na pewno ta konkretna fontanna będzie pasować do tego konkretnego ogrodu. Oczywiście jest jeszcze jedna sprawa może nie tak istotna jak reszta. Konkretnie kwestia zasilania co ma wpływ na ulokowanie naszej ozdoby , ponieważ lepszym rozwiązaniem będzie np. w oczku wodnym zastosować fontannę zasilaną baterią słoneczną niż zasilaną przewodem, chociażby ze względu na istniejącą możliwość uszkodzenia przewodu i wywołania zwarcia. Opierając się na tych trzech aspektach spokojnie wybierzecie swoją idealną fontannę do wymarzonego ogrodu.