Przygotowanie przyjęcia komunijnego we własnym mieszkaniu nie jest łatwym wyzwaniem. Opracowanie menu i zadbanie o słodkości to jedna strona medalu, ale przecież dobór akcesoriów nawiązujących do ceremonii jest równie istotny. W tym artykule znajdziesz inspiracje do samodzielnego przygotowania przyjęcia z okazji pierwszej Komunii Świętej.

Tych dekoracji nie może zabraknąć. Komunijne ozdoby i gdzie je kupić

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe wydarzenie religijne, w którym zazwyczaj uczestniczy cała rodzina. Dlatego nie można zaniedbać oprawy dla tak ważnego przyjęcia. Powinna być ona odpowiednio stonowana, ale również elegancka i wytworna. Do najczęściej wybieranych dekoracji, po które sięgają rodzice przygotowujący samodzielnie przyjęcie komunijne należą:

  • świeże kwiaty. Komunie odbywają się na wiosnę, w czasie, gdy wszystko kwitnie i budzi się do życia. Warto wykorzystać naturalne dekoracje, jak kwiaty bzu, konwalie, goździki i tulipany do udekorowania stołu.
  • świece i świeczniki. Proste, klasyczne świeczniki to podstawowymi dodatek do każdej zastawy stołowej. Dodają posiłkowi finezji i wyjątkowości
  • dekoracje komunijne na tort i ciasta. W zależności od potrzeb, można zdecydować się na topper komunijny lub personalizowane pikery. Na wizytówkach mogą znajdować się imię dziecka wraz z datą uroczystości. 
  • tematyczne tekstylia. W sklepach takich jak COSTA z dekoracjami na komunie z łatwością znajdziemy bieżniki, serwetki i obrusy nawiązujące wzornictwem do uroczystości religijnej. 
  • balony. Balony komunijne mają zazwyczaj symbol hostii. Można jednak zdecydować się na gładkie baloniki, w kolorze złotym, srebrnym lub pudrowym. 

Jak udekorować stół na przyjęcie komunijne?

Stół to zazwyczaj najważniejszy element każdej wspólnej biesiady rodzinnej, a przyjęcie komunijne jest zdecydowanie jednym z takich wydarzeń. Akcesoria, które znajdą się na stole, będą przyciągać spojrzenia wszystkich gości; ich zadaniem jest wprowadzenie odpowiedniej atmosfery. Jak można stół na przyjęcie komunijne, aby zapadł wszystkim w pamięci?

1. Brak przesady. Pierwsza Komunia Święta to doniosłe wydarzenie, dlatego nie ma tutaj miejsca na nadmierne puszczenie wodzy fantazji. Nie jest to zdecydowanie czas na nakrycia z bohaterami z bajek czy nawiązania do hobby dziecka. Nie oznacza to jednak, że stół musi być nudny i jednolity kolorystycznie. Zadbajmy jednak o to, aby nie był nadmiernie ekstrawagancki. 

2. Biel to nie wszystko. Chociaż komunia kojarzona jest głównie z bielą i jej odcieniami, warto w dekoracji stołu przełamać tę konwencję, aby nie osiągnąć nadmiernie "sterylnego" wyglądu. W tym celu do białego obrusu doskonale sprawdzą się bieżniki w kolorze mięty, błękitu, złota czy różu. 

3. Zastawa. Najbardziej odpowiednia zastawa wcale nie musi być biała. Jeśli masz przesyt tego koloru, sięgnij po eleganckie, kamionkowe naczynia. Doskonałym wyborem będą granaty, błękity, zielenie i jasna czerwień. Ale uwaga: należy pamiętać o tym, aby zastawa komponowała się z wybranymi tekstyliami. 

4. Dodatkowe akcesoria. Oprócz wspomnianych wcześniej świeczników i wazonów z kwiatami, na stole komunijnym mogą pojawić się także zielone gałązki, delikatne lampiony czy owoce w ozdobnych salaterkach, które będą pełnić zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. 

Pamiątki z Pierwszej Komunii Świętej dla gości

Organizując przyjęcie komunijne w domu nie można zapomnieć o prezentach, które goście będą mogli ze sobą zabrać po zakończonej uroczystości. Zazwyczaj prezentami tymi są ciasteczka, muffinki, tort czy inne produkty spożywcze. Do ich zapakowania przydadzą się woreczki z organzy, ale też pudełka na upominki wykonane z białego i złotego papieru. 

Dla rodziców chrzestnych i dziadków można pokusić się o przygotowanie oprawionego zdjęcia dziecka - niekoniecznie w stroju komunijnym. 

Warto pamiętać, że chociaż organizacja przyjęcia komunijnego w domu jest nie lada wyzwaniem, zazwyczaj jest to o wiele bardziej intymna i zapadająca w pamięć uroczystość, niż w lokalu. Dlatego zdecydowanie wciąż jest to bardzo popularny sposób świętowania ważnego wydarzenia w życiu dziecka.