Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w roku. Za oknem szybko robi się ciemno, naokoło słychać świąteczne piosenki, a w sklepach panuje szał świątecznych zakupów. Planowanie menu na wigilię, kupowanie i pakowanie prezentów, wyciąganie sztucznej choinki z piwnicy lub kupowanie żywej, czekanie na pierwszy śnieg czy też dekorowanie wnętrza - to wszystko składa się na magię świąt. Co roku świąteczna gorączka zaczyna się coraz szybciej, dzięki czemu ma się więcej czasu na dokładne przemyślenie i przygotowanie dekoracji. Jest to okres, w którym szczególną uwagę przywiązuje się do wystroju wnętrza. Odpowiednia dekoracja to podstawa, aby poczuć świąteczny klimat we własnym domu. Różnego rodzaju dodatki i ozdoby takie jak drzewko bożonarodzeniowe czy wieńce dekoracyjne mają za zadanie wprowadzić do pomieszczenia świąteczny klimat, który sprawi, że poczujemy się przytulnie i będziemy chcieli spędzać w nim czas z bliskimi. Większość elementów wystroju pojawia się co roku na święta, na przykład choinka, girlandy-łańcuchy czy lampki. Po jakimś czasie mogą one się jednak znudzić – potrzeba będzie wtedy znaleźć jakiegoś oryginalnego pomysłu na udekorowanie pomieszczenia. Doskonałym sposobem na urozmaicenie klasycznych dekoracji świątecznych są balony. 

Balony ogólnie dzielą się ze względu na materiał, z którego są wykonane: na lateksowe i foliowe. Dekorację balonową można wykonać zarówno z balonów lateksowych, jak i foliowych. Można również pomieszać typy balonów – wybrać kilka foliowych i kilka lateksowych. Warto wspomnieć czym te typy balonów się cechują. Balony lateksowe mają to do siebie, że napełnione helem wytrzymują maksymalnie 12 godzin. Jeśli zastosuje się do nich żel uszczelniający wytrzymują dłużej – dwa lub trzy dni. Z kolej balony foliowe napełnione helem wytrzymują minimum tydzień. Balony można napełnić również powietrzem, tylko wtedy zamiast unosić się leżą. W zależności od tego jak chcemy udekorować pomieszczenie warto zastanowić się nad wypełnieniem balonów. Poniżej prezentujemy krótkie podsumowanie dotyczące długości utrzymywania się balonów na hel w zależności od typu balonów:

TYP BALONÓW JAK DŁUGO WYTRZYMUJE HEL?
lateksowe bez żelu uszczelniającego do 12 godzin
lateksowe z żelem uszczelniającym 2-3 dni
foliowe minimum tydzień

Długość utrzymywania się balonów nadmuchanych helem warto wziąć pod uwagę decydując się na zrobienie z nich dekoracji. Wiedząc jak długo które balony utrzymują hel można dokładnie zaplanować kiedy zrobimy dekorację i jak długo będzie ona cieszyć oko. 

Dekoracja balonowa powinna kolorystycznie zgrywać się z resztą ozdób w pomieszczeniu. Z pewnością sprawdzą się klasyczne świąteczne kolory czerwony, biały, złoty i zielony. Można wybrać sobie dwa przewodnie kolory i zrobić całą dekorację w różnych tonacjach dwóch kolorów. Można też połączyć wszystkie te kolory, sprawiając, że wnętrze będzie się mieniło różnorodnymi świątecznymi barwami. Można wybierać balony matowe lub z połyskiem - połączenie tych faktur może stanowić ciekawe urozmaicenie dekoracji balonowej. Warto pamiętać aby ewentualne dodatki do samych balonów, czyli wstążka oraz obciążniki, były pod kolor balonów. Dzięki temu można zachować estetyczną jedność i utrzymać dekorację w jednym stylu. 

Generalnie można wyróżnić trzy typy polecanych dekoracji balonowych na święta Bożego Narodzenia:

  • girlanda balonowa
  • stroik balonowy
  • balony w świątecznych kształtach

W zależności od tego co nam się podoba, budżetu przeznaczonego na udekorowanie wnętrza oraz przestrzeni, którą dysponujemy każdy może wybrać odpowiedni typ dekoracji balonowej. Nic nie stoi na przeszkodzie również, aby połączyć wszystkie trzy typy dekoracji i w tym roku postawić wyłącznie na dekorację balonową na święta zamiast tradycyjnej. 

Girlanda balonowa

Jednym z bardzo efektownych sposobów na ułożenie balonów jest girlanda balonowa. Taka girlanda będzie nowoczesną wersją tradycyjnych girland świątecznych z zielonego sztucznego igliwia. Do girlandy można wykorzystać balony foliowe oraz balony lateksowe, jednak najlepiej wypełnić je powietrzem. Do stworzenia girlandy balonowej najlepiej skorzystać z transparentnej taśmy do balonów – jest to wygodny gadżet, który będzie niewidoczny, a sprawi, że nasza girlanda będzie miała odpowiedni kształt i będzie się zachwycająco prezentować. Taką girlandę można umieścić w różnych miejscach w pomieszczeniu, na przykład nad drzwiami lub oknem.

Stroik balonowy

Innym sposobem na udekorowanie pomieszczenia za pomocą balonów są stroiki. Te najlepiej wyglądają nadmuchane helem, ponieważ wtedy balony unoszą się w powietrzu. Stroiki balonowe doskonale wypełniają przestrzeń, dzięki czemu nie trzeba ich wiele, aby skutecznie udekorować wnętrze. Optymalną liczbą balonów w stroiku jest od 6 do 9 balonów, wtedy najlepiej się prezentują, ale oczywiście wszystko zależy od pomysłu jaki mamy na dekorację. W stroiku balonowym mamy dowolność – może on być z balonów lateksowych, foliowych lub można je pomieszać. Prostą i sprawdzoną kombinacją na piękny stroik balonowy jest 6 balonów lateksowych oraz 1 foliowy w ciekawym kształcie umieszczony na samej górze balonowego stroiku. Balonowe stroiki stanowią spore pole do popisu dla naszej kreatywności. Ich tworzenie może sprawić mnóstwo frajdy, jak również może być świetnym sposobem na spędzenie czasu z bliskimi i popisanie się swoimi artystycznymi zdolnościami.

Gadżetami, które przydadzą nam się przy tworzeniu stroików balonowych są wstążki do balonów (konieczne aby związać balony) oraz obciążniki, które nie tylko będą pięknie się prezentować i dopełniać aranżacji, ale też będą utrzymywać balony w jednym miejscu. Są to więc praktyczne dodatki, które umożliwią nam stworzenie kompletnej dekoracji, która będzie zachwycać wszystkich.

Balony – kształty

Balony foliowe w różnych ciekawych świątecznych kształtach są dobrym sposobem na uzupełnienie dekoracji balonowej. Dla osób które nie chcą ozdobić wnętrza girlandą czy stroikiem, stanowią dobrą opcję na ciekawy świąteczny dodatek. Balony mogą mieć różne kształty nawiązujące do zimy oraz Bożego Narodzenia – na przykład jelenia, świętego Mikołaja, piernika Ciastka czy pingwina. Te nadmuchiwane na hel, takie jak na przykład okrągłe balony-cukierki, mogą stanowić dodatek do stroików balonowych, lecz doskonale sprawdzą się też jako samodzielna dekoracja pomieszczenia. Różnorodność kształtów oraz kolorów stwarza duże pole do popisu: kolory i kształty można dowolnie łączyć, sprawdzać czy do siebie pasują, a przede wszystkim - dobrze się przy tym bawić! Dobieranie balonów będzie świetną zabawą, nie tylko dla najmłodszych, ale również dla starszych. W tą czynność można zaangażować całą rodzinę - w końcu co dwie głowy to nie jedna. 

 

Świąteczne balony foliowe, które z pewnością warto wspomnieć to balony stojące. Po napełnieniu powietrzem balon stoi na podłodze. Takie balony są doskonałym pomysłem na sprawne zagospodarowanie przestrzeni, gdyż dobrze ją wypełniają - nie trzeba ich dużo aby robiły zniewalające wrażenie. Świetnym pomysłem będzie balon stojący w kształcie choinki – można go postawić na przykład w pokoju dziecięcym, aby nasze pociechy miały swoją choinkę, która będzie im cały czas towarzyszyć. Jest to prosty sposób na stworzenie świątecznego klimatu w dziecięcym pokoju i stworzenie dzieciom magicznych świątecznych wspomnień.

 

Jest mnóstwo możliwości na stworzenie wyjątkowej dekoracji na święta Bożego Narodzenia. Balony są jednym ze sposobów na urozmaicenie jej, wystarczy wykazać się kreatywnością i puścić wodze swojej wyobraźni. Połączenie tradycyjnych ozdób, takich jak choinka bożonarodzeniowa, lampki, wieńce czy zawieszki oraz nowoczesnej dekoracji balonowej może stanowić ciekawą całość, która spodoba się zarówno bliskim, jak i gościom, którzy będą nas odwiedzać w ten wyjątkowy czas. Różne kolory oraz świąteczne wzory oferują niezliczoną ilość możliwości na stworzenie unikatowego wnętrza, w którym cała rodzina będzie chciała przebywać. Ponadto balony w rozmaitych świątecznych kształtach, nadmuchane helem, mogą stanowić uroczy upominek dla najmłodszych, który dostarczy mnóstwa zabawy.