31 grudnia świętujemy wigilię Nowego Roku – potocznie zwaną Sylwestrem. Z tej okazji przyjęło się czekać aż do wybicia północy, którą to świętuje się poprzez wystrzelanie fajerwerków w niebo oraz picie szampana. Oczekiwanie na północ może mieć różne formy, na przykład siedzenie z bliskimi przed telewizorem, impreza w klubie, domówka ze znajomymi czy bal noworoczny. Każdy ze sposobów spędzania sylwestra jest dobry, a sposób pożegnania starego roku i powitania Nowego Roku zależy od indywidualnego gustu każdej osoby. Niezależnie od tego co wybierzemy jedno jest pewne - w pewnym momencie czekania na wybicie północy zrobimy się głodni. A to oznacza tylko jedno: jedzenie.

Jedzenie jest bardzo ważnym elementem każdej imprezy. Niezależnie od okazji czy rodzaju imprezy zazwyczaj na przyjęciu pojawia się jedzenie w różnej formie: czy to ciepłych dań czy przekąsek na zimno. Będąc odpowiedzialnym za sylwestrowy bufet mamy okazję zrobić swoje popisowe danie lub potraktować znajomych jak króliki doświadczalne i przetestować na nich nowy przepis kulinarny. Dobrym pomysłem w przypadku imprezy typu domówka jest poprosić, aby każdy z gości przyniósł jedno danie bądź przekąski. W ten sposób ciężar przygotowań będzie rozdzielony między wszystkich, a nie skupi się na jednej osobie. Tak czy tak sylwestrowy stół trzeba odpowiednio przystroić, a potrawy zaserwować. Kiedy już udekorujemy pomieszczenie na przyjęcie sylwestrowe warto zadbać również o odpowiednią aranżację stołu.

Nakrycie stołu w imprezowym stylu

Chcąc stworzyć idealny sylwestrowy bufet warto zacząć od podstaw, a więc obrusa. Najlepszą opcją będzie jednorazowy obrus, którego nie szkoda będzie pobrudzić. Poza tym o ile nie posiadamy wystrzałowego imprezowego obrusu, który swoim designem będzie krzyczał „impreza”, to jednorazowy obrus dobrany specjalnie pod dekoracje wnętrza będzie lepszym pomysłem. Decydując się na kupno jednorazowego obrusa warto zastanowić się czy wolimy papierowy czy foliowy. Z jednej strony papierowy obrus jest bez wątpienia bardziej ekologiczny, lecz z drugiej strony on też nie jest całkiem odporny na zabrudzenia. Foliowy obrus łatwiej będzie wyczyścić – jak się coś nagle rozleje to wystarczy go przetrzeć ściereczką, co jest bardzo wygodne. Metaliczny połysk, którym cechuje się obrus foliowy również jest nie bez znaczenia – może stanowić uzupełnienie dekoracji.

Jeśli już wybór obrusa mamy za sobą warto się zastanowić czy chcemy jakoś przystroić stół czy rezygnujemy z dekoracji stołu na rzecz innych dekoracji wnętrza, na przykład girland czy balonów. Do popularnych dekoracji stołu należy konfetti – rozsypuje się je na stole, co tworzy bardzo ciekawy efekt. Najlepiej wybrać konfetti w innym kolorze niż obrus, dzięki czemu dekoracja będzie dobrze widoczna. Do polecanych na sylwestra kombinacji kolorystycznych można zaliczyć:

- czarny + złoty
- czarny + srebrny
- biały + złoty

Te klasyczne kolory wykorzystywane do dekoracji szczególnie podczas karnawału stanowią połączenie, które zawsze się sprawdzi. Kolory biały i czarny stanowią dobrą uniwersalną bazę, a srebrny i złoty nadają dekoracji połysku - a połysk i brokat to niewątpliwie elementy dominujące na Sylwestra. 

Naczynia jednorazowe & finger food

Rozważając wybór menu na przyjęcie warto zastanowić się nad wyborem przekąsek typu finger food. Są to małe porcje potraw zaserwowane tak, aby można było je wygodnie spożyć za pomocą rąk. Założenie jest takie, że każdy z gości może podejść do stołu i wziąć sobie finger food nie musząc korzystać przy tym z dodatkowych naczyń. Można tak przygotować desery, rolady, koreczki, mini-kanapeczki oraz wiele innych. Finger foody wyglądają bardzo estetycznie i nadają bufetowi stylu i klasy. Przekąski tego typu robią się coraz popularniejsze, ze względu na łatwość ich przygotowania oraz efekt jaki robią. Więc jeśli chcesz przygotować coś szybkiego, wygodnego i modnego – finger foody są idealne.

Oprócz pomysłu na danie warto zastanowić się również nad wyborem jednorazowych naczyń, w których je podamy. Naczynia do finger foodów mogą mieć różne kształty:

-piramidy,
-miseczki,
-listki
-łyżeczki
-pucharki.

Im bardziej fantazyjne tym lepszy efekt. Oczywiście warto pamiętać, aby odpowiednio dopasować rodzaj przekąski do naczynia, tak aby wygodnie było je spożywać. Naczynia te są transparentne – pozwala to na efektowne wyeksponowanie potraw. Wykonane są z materiału imitującego szkło, dzięki czemu wyglądają elegancko, lecz nie ma ryzyka, że się stłuką. Jest to niezwykle ważne podczas imprezy, gdyż tak naprawdę dzięki temu mamy jedno zmartwienie mniej. Jednorazowe naczynia typu finger food są wygodne również jeśli chodzi o sprzątanie po przyjęciu sylwestrowym – po skończonej imprezie wystarczy je wyrzucić, co zaoszczędzi nam czasu, który przeznaczylibyśmy na zmywanie naczyń po imprezie.

Jeśli oprócz finger foodów zdecydujemy się na serwowanie innych dań to warto zaopatrzyć się w inne jednorazowe naczynia, a mianowicie te do zastawy stołowej. Kubeczki, talerzyki papierowe czy sztućce z pewnością się przydadzą niezależnie od tego w jaki sposób będą serwowane potrawy na sylwestrowym stole. Takie tematyczne z napisem „Happy New Year” będą świetnie nawiązywać do okazji, a w dodatku będą uzupełniać dekorację. Jeśli jednak wolimy coś bardziej klasycznego to dobrym wyborem będą jednolite talerzyki i kubeczki dopasowane kolorystycznie do dekoracji sylwestrowych. W ten sposób całość będzie się po prostu dobrze prezentować.

Na stole nie powinno zabraknąć również serwetek papierowych. Są one niezbędnym elementem każdej zastawy stołowej. Obecnie jest bardzo duży wybór serwetek – można je dostać w bardzo wielu kolorach i wzorach. Jest tutaj niezłe pole do popisu, gdyż nawet tak mały detal jak właśnie serwetki papierowe może odmienić wygląd stołu. Dla fanów klasycznych rozwiązań proponujemy serwetki z napisem „Happy New Year” – wpiszą się w klimat sylwestrowej imprezy i będą pasować do talerzyków.

Jak już wspomnieliśmy kluczowym punktem imprezy sylwestrowej jest moment wybicia północy. Wtedy to otwieramy szampana i wznosimy toast wymieniając się z bliskimi życzeniami noworocznymi lub wpatrując się w niebo oglądając fajerwerki. Szampan jest alkoholem, który spożywa się podczas okazji kiedy coś świętujemy – w tym wypadku nadejście Nowego Roku (lub odejście starego, jeśli był niezbyt udany). Ze względu na to, że nie jest to alkohol spożywany codziennie zrozumiałym jest, że można nie posiadać odpowiednich kieliszków, czyli tak zwanych szampanówek. Z pomocą przychodzą tutaj naczynia jednorazowe, a mianowicie plastikowe kieliszki do szampana. Plastik ten na tyle imituje szkło, że szampanówki naprawdę dobrze się prezentują i prawie nie widać różnicy. Jednorazowe kieliszki do szampana są niewielkim wydatkiem, który znacznie podniesie jakość tego wyjątkowego momentu nadejścia Nowego Roku.

Jeśli oprócz szampana na imprezie serwowane będą również inne drinki czy napoje dobrym pomysłem będzie ciekawe ich podanie. Można tutaj pomyśleć nad odpowiednim udekorowaniem ich – za pomocą fantazyjnych słomek papierowych na przykład w gwiazdki lub w paski czy gadżetów takich jak parasolki do drinków. Prosty element dekoracyjny może nadać całkowicie innego charakteru nawet niewyszukanej aranżacji.

Przygotowanie stołu na imprezę sylwestrową jest sporym wyzwaniem. Trzeba bowiem przemyśleć i wybrać potrawy, które będą serwowane, dobrać odpowiednie naczynia do ich podawania, dopasować zastawę stołową oraz uzupełnić całość o drobne dekoracje, które podkręcą aranżację. Jeśli chcemy elegancko i stosownie do okazji podać potrawy warto przyjrzeć się finger foodom oraz jednorazowym naczyniom i zastawie stołowej. Są to bowiem rzeczy, które sprawdzają się, a przede wszystkim oferują wygodę użytkowania. Odpowiednio zaopatrzony bufet sylwestrowy jest podstawą udanej imprezy - najedzeni goście to szczęśliwi goście, a nie ma nic lepszego niż powitanie Nowego Roku w dobrym humorze.