Praktycznie każda rodzina ma inną tradycję odnośnie dekorowania stołu na Wielkanoc. Kilka kluczowych elementów powtarza się praktycznie w każdym domu. W większości przypadków stół zdobi śnieżnobiały obrus, dekoracją jest baranek z cukru lub żółte kurczaczki, a w półmiskach leżą kolorowe pisanki. Oczywiście to nie są jedyne możliwości, jeśli chodzi o dekoracje stołu na Wielkanoc. W Costa przygotowaliśmy wiele kolorowych akcentów, które będą przyjemnym dodatkiem do wielkanocnego stołu.

Jak ozdobić stół na Wielkanoc 2022?

Przy dekoracji stołu można postawić na kilka wariantów. Wielkanocny stół może być klasyczny w białych kolorach. Wiele osób postawi na taki wybór, ponieważ Wielkanoc to najważniejsze dla chrześcijan święto w roku, dlatego chcą, aby towarzyszyła temu powaga i elegancja. Nie zapomnijmy, że jest to również święto radosne. Warto dodać do wielkanocnego stołu trochę koloru i humoru. Zatem jak udekorować stół wielkanocny? Można zadbać o wesołe, wiosenne akcenty, które idealnie będą się komponowały z klasycznymi ozdobami. Spójrzmy na przykład na wielkanocne wianki.

W wielu domach na stół świąteczny zazwyczaj kładzie się stroik, dlaczego nie postawić na wielkanocny, kolorowy wianek z jajkami. Uroczym kolorowym dodatkiem może być kojarzący się z Wielkanocą, żółty kurczaczek. Będzie to kolorowy dodatek, który przyciągnie uwagę każdego domownika i zachwyci swoim urokiem.

Jeśli chodzi o to jak nakryć stół na Wielkanoc, trzeba przede wszystkim pamiętać o tradycjach. Lepiej uniknąć pozbycia się świątecznej atmosfery i zadbać o tradycyjne symbole wielkanocne. Jest wiele sposobów, aby utrzymać wielkanocny klimat. Najbardziej rozpoznawalnym symbolem Wielkanocy są kolorowe pisanki. Oczywiście w większości domów w Wielką Sobotę własnoręcznie maluje się jajka. Natomiast do dekoracji stołu wielkanocnego można skorzystać z gotowych, sztucznych pisanek. Mamy wtedy pewność, że jajka się nie zbiją, ale będą piękną, tradycyjną ozdobą naszego stołu. Oczywiście warto pomyśleć o wiszących pisankach, które można zawiesić na bukiecie świeżych kwiatów lub zastosować jako ozdobę na ścianę czy dekorację do wiszących w pomieszczeniu obrazów.

Ozdoby Wielkanocne 2022 – dodatki na stół

Dekoracja stołu Wielkanocnego to podstawa, dlatego warto przemyśleć to wcześniej i przygotować kompletne zestawienie dekoracji Wielkanocnych. Wśród podstawowych ozdób Wielkanocnych znajdzie się:

 

Sianko świąteczne lub kolorowa rafia

Jednym z ciekawszych akcentów, które podchodzi pod tradycyjne ozdoby wielkanocnego stołu jest sztuczne sianko lub rafia. Kojarzy się z Jezusem i jest przyjemną dekoracją, również kolorystyczną na stole.

Zielone sianko dekoracyjne to idealna odpowiedź na to jaką ozdobę położyć na wielkanocnym stole. Subtelna dekoracja nada kolorowy, wesoły wygląd w połączeniu z klasycznym, białym obrusem wielkanocnym.

Rafia żółta pokazuje, że może być wykorzystana nie tylko do ozdoby koszyczka ze święconką. Tak jak powyższe sianko idealnie sprawdzi się jako kolorowa dekoracja stołu wielkanocnego.

 

Obrus lub bieżnik wielkanocny

Zastanawiasz się jak jeszcze zadbać o stół wielkanocny? Jeśli przygotowujesz Wielkanoc u siebie w domu i zapraszasz rodzinę, kluczowym produktem do dekoracji stołu będzie obrus lub ładny bieżnik wielkanocny. Warto zastanowić się nad papierowym, wielkanocnym obrusem w rolce. Jest jednorazowy i nie musisz się martwić, że pojawi się na nim niezmywalna plama podczas śniadania wielkanocnego.

Bieżnik jutowy nada przyjazny akcent dla stołu wielkanocnego. Z dodatkiem sianka lub pisanek stół przypadnie do gustu wszystkim członkom rodziny.

 

Serwetki wielkanocne


Dbając o wystrój stołu na święta, nie zapominajmy o podstawowych rzeczach, czyli serwetkach wielkanocnych. Są bardzo praktyczne, szczególnie kiedy na stole pojawia się żurek lub ćwikła. Poza tym wszyscy wiemy, że trudno o ozdobę tak ładną i jednocześnie praktyczną jak serwetki.

Serwetki z kurczaczkami i króliczkami wyglądają wspaniale, a dodatkowo będą się komponować z pozostałymi ozdobami wielkanocnymi. Jeżeli nie chcemy korzystać z motywu zwierząt możemy wybrać te z pisankami, koszyczkami lub w wiosenne wzory.

 

Koszyczek wielkanocny

Oczywiście na żadnym stole nie może zabraknąć najbardziej tradycyjnej dekoracji, z którą związane są całe święta Wielkiej Nocy, czyli koszyczka. Co dom to inny zwyczaj i inny sposób dekoracji koszyczków. Wszędzie jedno jest pewne, potrzebny jest sam koszyczek wielkanocny.

Tutaj każdy ma inne gusta. Są koszyczki metalowe, które są w różnych pastelowych, wiosennych kolorach i będą idealnie pasowały do jednokolorowych pisanek.

Koszyczki, które zazwyczaj kojarzą się nam z babciami. Czyli koszyk wiklinowy, w którym zazwyczaj znajduje się pięknie wykrochmalona serweta i pisanki barwione cebulą.

 

Magię świąt zawsze najbardziej odczuwamy przy stole, ucztując w gronie naszych najbliższych. Stół Wielkanocny to tak naprawdę serce domu – mebel ten zawsze jest w centrum, bo to właśnie przy nim toczy się nasze rodzinne życie. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia stylizacja stołowego nakrycia, ponieważ pozwala ona na podkreślenie podniosłości świątecznych chwil i dodatkowo nadaje stylowego wyglądu. W naszym sklepie przygotowaliśmy szerokie zestawienie produktów, które z pewnością pomogą udekorować stół Wielkanocny, a ich niesamowite wzory dodadzą wyrazu każdej wielkanocnej potrawie.